Z jakich powodów kleszcze stanowią takie niebezpieczeństwo dla ludzi, jakimi sposobami można wykryć boreliozę.

  • Posted on: 16 November 2018
  • By: addmean
Większość osób boi się śmiertelnie drapieżników, ale w rzeczywistości to nie one będą najbardziej groźne. Dużo więcej niebezpieczeństw niesie na przykład spotkanie z niewielkimi pajęczakami czy owadami, które albo posiadają zabijający jad, albo też zarazić mogą jakąś groźną chorobą.

W naszym klimacie co prawda nie ma jadowitych pająków, lecz bardzo duży problem zaczynają stanowić kleszcze. Łagodne i ciepłe zimy, bez dużych mrozów i brak wrogów w naturze spowodowały w ostatnim czasie ogromny wysyp tych pajęczaków. Aktualnie spotkać je można w zasadzie wszędzie, nawet miejskie parki i przydomowe ogrody wolne od nich nie będą, a spotkanie z nimi może nieść poważne konsekwencje ze zdrowiem.

Jeśli się na nią trafi, to należy bezzwłocznie zacząć leczenie, przeważnie mocną kuracją antybiotykami. Aby to badanie było wiarygodne, to należy odpowiednio szybko dostarczyć kleszcza do laboratorium, a nie zawsze będzie taka możliwość. Jeśli się go nie zobacz więcej zbada, to należy obserwować, czy nie pojawiają się jakieś charakterystyczne objawy, można też po jakimś czasie samemu zrobić jakieś borelioza testy.

kleszcz - perspektywa
Każde spotkanie z kleszczem może stanowić zagrożenie, bo mogą one być nosicielami wielu groźnych chorób. Na odkleszczowe zapalenie opon wręcz można umrzeć, lecz na szczęście jest na nie dostępna szczepionka. Szczepionki niestety nie (przejdź do oferty) ma na boreliozę, następną chorobę przenoszoną przez te pajęczaki. Zaczęcie odpowiednio wcześnie leczenia daje duże szanse wyleczenia, jednak nie każdy z kleszczy nią zaraża i nie każde zakażenie daje charakterystyczne symptomy. Jeżeli więc ktoś został ukąszony i nie chce bez potrzeby brać antybiotyków, to powinien zrobić badanie kleszcza w celu wykrycia bakterii.

Kleszcze można spotkać między wiosną a jesienią, przybierając różne formy, z jakich każda będzie się musiała napić krwi. Wbrew powszechnym opiniom nie skaczą one z drzew, ale przesiadują na nisko położonych krzewach, gałęziach czy trawie. Jeśli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to zaczepiają się na nim, szukają odpowiedniego miejsca na skórze i zaczynają żerować.