Trudny okres dorastania - warto poprosić o wsparcie psychoterapeutę

  • Posted on: 16 November 2018
  • By: addmean
Etap dorastania niesie ze sobą rozmaite trudności i dylematy. Młody człowiek często doświadcza specyficznych nastrojów, może gwałtownie reagować, podchodzić zbyt emocjonalnie do pewnych spraw. Jeżeli zachowanie dziecka wzbudza niepokój, a rozmowy nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zgłosić się do specjalisty by zapisać na konsultacje terapeutyczną. Odpowiednia reakcja pozwoli uniknąć stanów lękowych i depresyjny bądź innego rodzaju trudności w funkcjonowaniu.

psychoterapia Kraków
Source: flickr.com
Okres dojrzewania to bardzo trudny etap. Młody człowiek staje przed nowymi wyzwaniami, z którymi próbuje poradzić sobie na różne sposoby. Czasem bywa tak, że w tym okresie nastolatek zaznaje wiele cierpienia, które utrudnia budowanie dobrych relacji z rówieśnikami, jak również dorosłymi, a ponadto realizację szkolnego obowiązku. Wejście w nowe role życiowe oraz zbudowanie swojej tożsamości to niezwykle trudne aspekty okresu dojrzewania, dlatego często nazywa się ten okres kryzysowym. W tym czasie pojawiają się różne problemy, takie jak konflikty, nieśmiałość, nerwica, depresje, zaburzenia odżywiania a nawet uzależnienia. Wymienione problemy mają różne przyczyny, jednakże każdy nastolatek w szczególny dla siebie sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. By móc znaleźć ich przyczynę, a przede wszystkim rozwiązanie, warto zgłosić się do psychoterapeuty, który pomoże w poradzeniu sobie z rozmaitymi kłopotami, z którymi często zmaga się młody człowiek.

W takiej kwestii jak psychoterapia (zobacz: http://pomocpsychologa.pl/psychoterapia-par/ ) Kraków zapewnia spory wybór doskonałych specjalistów. Również jeżeli interesuje nas konkretnie psychoterapia - www.psychodynamiczni-gdynia.pl/psychoterapia/psychoterapia-mlodziezy/ - młodzieży Kraków (czytaj więcej) będzie dobrym celem. Podczas rozmowy, specjalista stara się rozpoznać na czym polegają problemy z jakimi zmaga się młody człowiek i z z jakiego rodzaju pomocy mógłby skorzystać. Psychoterapeuci proponują również spotkania z rodzicami, którzy mają wątpliwości bądź potrzebne jest im fachowe wsparcie w trudnym okresie dojrzewania dziecka.

Jeżeli coś niepokoi rodziców, proponowana jest konsultacja psychologiczna. Przeważnie pierwsze spotkanie z psychoterapeutą odbywa się przy obecności rodziców. Drugie spotkanie to zebranie istotnych informacji od rodzica i dziecka oraz omówienie planu pomocy. Kolejne spotkania najczęściej odbywają się już z samym nastolatkiem, bez obecności rodzica i służą ustaleniu zasad psychoterapii. W niektórych przypadkach poza psychoterapią indywidualną proponowana jest również psychoterapia grupowa.