Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wegielmedyczny.pl/includes/menu.inc).

Pneumokoki - szczepionki dla najmłodszych

  • Posted on: 17 June 2020
  • By: addmean
Ostatnimi czasy słyszy się coraz częściej głosy, promujące pogląd nieszczepienia najmłodszych smyków na różnego typu schorzenia. Jednak jak długo większość naukowców nie popiera takiego stanowiska, lepiej profilaktycznie zabezpieczyć swoje dziecko, szczególnie przed pneumokokami. Są to drobnoustroje, które przenoszą się drogą kropelkową, wywołując u większości zainfekowanych bardzo groźne powikłania. Dlatego lepiej nie ryzykować zdrowiem (a niekiedy nawet życiem) naszej pociechy, i zaszczepić ją jak najszybciej.

Bardzo niebezpieczne będą powikłania po zakażeniu pneumokokami, takie jak niedosłuch albo padaczka. Jednak w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się śmiercią dziecka. Gdy wydarzy się wstrząs septyczny, to śmiertelność wynosi nawet pięćdziesiąt procent. Dlatego tak dużo mówi się o potrzebie szczepień przeciwko pneumokokom. Szczepienie pneumokoki (zobacz tę ofertę) nie jest refundowane. Natomiast tu też do głosu dochodzą przeciwnicy szczepień. Przestrzegają oni przed nop, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. To zaburzenia, jakie mogą wystąpić po szczepionce. Takich reakcji organizmu może być sporo, od zwykłych obrzęków i czerwonych plam, po gorączkę, drgania organizmu, a w zaawansowanych przypadkach także wstrząs anafilaktyczny albo posocznica. Natomiast te najtragiczniejsze w skutkach powikłania, występują znacznie rzadziej niż ciężkie przypadki zachorowań z powodu pneumokoków.

Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić?
Author: Andres Rueda
Source: http://www.flickr.com
Pneumokoki kiedy szczepić (zobacz)?
Bakterie te, są najbardziej groźne dla maluchów do drugiego roku życia, gdyż wtenczas ich układ odpornościowy nie jest zbytnio rozwinięty i nierzadko nie radzi sobie z wszelkimi schorzeniami. A zakażenie może doprowadzić do ciężkiej sepsy, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym również płuc, choroby ucha środkowego i wielu innych, niebezpiecznych przypadłości. Specjaliści zalecają, aby szczepienia przeciwko pneumokokom wykonywać w pierwszym kwartale egzystencji malca, żeby jak najprędzej był zabezpieczony. Dostępne są dwa różne preparaty - dla dzieci do drugiego roku życia i tych starszych, mają działanie różne, gdyż w zależności od liczby lat dziecka, jego układ immunologiczny inaczej reaguje na różne preparaty.

Kiedy idzie o to jak rozpoznać chorobę, to powinniśmy zaznaczyć, że dużo będzie zależeć od jej umiejscowienia oraz wieku chorej osoby.

Zebraliśmy w tym miejscu istotne dane, więc jeśli masz chęć dowiedzieć się czegoś jeszcze obejrzyj więcej (https://www.reha-kompleks.pl/kontakt/) naszych witryn.

Nie mniej pneumokoki objawy dają na początku dość ciężko rozpoznawalne, gdyż może pojawić się gorączka, wymioty, biegunka, płaczliwość u dzieci, duszności, brak apetytu, a to wszystko w pierwszej chwili ma szansę być mylone z odmiennymi schorzeniami takimi jak zapalenie ucha, które wtedy także ma szansę występować. Przez to tak ważne okazuje się być to, by przy tego typu objawach jak najszybciej udać się do doktora, gdyż jedynie on może dać właściwą ocenę, a choroba ta postępuje szybko oraz ma szansę być tragiczna w skutkach.

Chronią one przed zakażeniem najbardziej znanymi rodzajami pneumokoków, które bardzo często powodują choroby inwazyjne. Kolejny typ to szczepionki polisacharydowe, jakie można stosować dopiero po skończeniu drugiego roku życia. Bronią organizm przed zakażeniem dwudziestoma trzema najbardziej częstymi rodzajami pneumokoków, które w naszym kraju odpowiadają za około 80% zakażeń inwazyjnych. Jak widać jest to temat, który dotyczy ogromnej ilości osób. Nie możemy go przez to lekceważyć.