Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wegielmedyczny.pl/includes/menu.inc).

Jakie są przykłady udogodnień w mieście dla osoby niepełnosprawnej? Co jest niesamowicie pomocne?

  • Posted on: 10 September 2020
  • By: addmean
W naszym społeczeństwie żyje dużo osób, jakie są zmuszone na co dzień mierzyć się z własną niepełnosprawnością. Nie jest to dla nich łatwe, co widać chociażby po trudnościach w poruszaniu się na terenie miast. Osoby, które nie są niepełnosprawne nie zwracają na takie sprawy uwagi, jednak dla osoby na wózku każdy zbyt wysoki krawężnik jest sporą przeszkodą. Jak wyglądają ułatwienia dla ludzi niepełnosprawnych.

Winda osobowa dla niepełnosprawnych
Source: http://elevator-special.pl/
Zwykłe windy dla niepełnosprawnych są dużym ułatwieniem dla kogoś, kto nie jest w stanie wejść nawet na niski parter budynku. Winda w wysokich wieżowcach jest normą, natomiast inaczej wygląda to z niższymi budynkami. Kiedyś, budując, nie myślano o tego typu uproszczeniach, z tego względu dużo niskich zabudowań jest obecnie przystosowywanych do tego, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemu ze schodami. Tym bardziej w różnych urzędach czy na uczelniach przykłada się dużą wagę to tego, aby wizyta w takim miejscu okazała się bezproblemowa dla osoby na wózku.

Czasami jest tak, iż w budynku jest winda, lecz by się do niej dostać konieczne jest wejście po schodach. Wtedy właśnie platformy dla niepełnosprawnych są idealnym wyjściem. Często montowane są na zewnątrz, przy schodach (zobacz schody dębowe) prowadzących do budynku. To swego rodzaju ruchome podesty, na których da się umieścić wózek oraz przy pomocy jednego przycisku wprawić platformę w ruch, która przetransportuje niepełnosprawną osobę na górę schodów. Również dobrym rozwiązaniem są podjazdy, natomiast na nie należy wygospodarować trochę więcej miejsca. Taki podjazd nie może być za stromy. Powinien być taki aby osoba na wózku mogła sama pod tego typu podjazd wjechać.

W mieście sporą przeszkodą są krawężniki. Dawniej w zwyczaju było budowanie ich zbyt wysokich. Obecnie już się to zmienia i przy okazji każdego remontu drogi czy chodników, krawężniki są tak zaplanowane, ażeby nie stanowiły problemu dla osoby niepełnosprawnej. Pomocą są na pewno też miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, jakie można zauważyć bardzo blisko wejścia do budynków. W ten sposób nie potrzeba pokonywać za długiej drogi i różnego rodzaju przeszkód po wyjściu z auta. Dystans jest na szczęście tak krótki i prosty do pokonania jak to tylko możliwe. To spora pomoc.