Dlaczego korzystnie zdecydować się na badania DNA? Jakie zalety one nam oferują? Jakiego typu oferują korzyści?

  • Posted on: 29 January 2019
  • By: addmean
Duża liczba osób twierdzi, że możemy przewidzieć przyszłość, iż jak naprawdę możemy go odczytać z gwiazd lub zupełnie odmiennym sposobem. Po kolejnej stronie znajdują się sceptycy, którzy uważają, że los jest ślepy więc ciężko coś powiedzieć, nie zdajemy sobie sprawy, co nas czeka, więc korzystniej nad tym się nie zastanawiać. Na samym środku takiego sporu jest nauka, która odnalazła sposób, żeby przewidzieć, co z naszym zdrowiem w przyszłości.

Badania DNA
Author: Matteo Bagnoli
Source: http://www.flickr.com
Tak właśnie działają badania dna, dzięki jakim jesteśmy w stanie dowiedzieć się wielu interesujących, przydatnych rzeczy. Dlaczego tak jest? Ponieważ każda cząstka naszego ciała została zbudowana na podstawie genetycznego kodu, a właściwie odziedziczyliśmy go po naszych przodkach. Ten wzór tak więc wedle którego zostaliśmy stworzeni, to tak naprawdę nasze DNA. Jednakowoż pokazuje on nie tylko informacje o dawnych dziejach, naszych rodzicach, dziadkach czy pradziadkach.

DNA ma bardzo dużo cennych informacji o naszym przyszłym rozwoju, także to na jakie choroby genetyczne możemy być narażeni. Warto wybrać się więc na genetyczne badania, żeby sprawdzić choćby fragment własnego kodu DNA. Dlaczego dobrze przeprowadzić tego typu badanie, czy naprawdę coś tak zyskamy? Oczywiście, zobaczmy taki przykład, że każdego roku w naszym kraju nowotwory zbierają śmiertelne żniwo. Spora część tych osób umiera przez zbyt późną diagnozę. Zobacz również co to są badania prenatalne.

Oczywiście, większość zmian onkologicznych ma genetyczne podłoże, lecz w dużej mierze jest zależne to również od środowiska, w którym żyjemy, sporo również zależy od działań, dzięki którym tego rodzaju gen może się uaktywnić. Z tego powodu znając go wcześniej można ochronić swój organizm. To więc oferują genetyczne badania, lepsze są na pewno i bardziej skuteczne niż standardowe analizy. Co ważne, taki niedobry wynik w takiej sytuacji to nie wyrok, to bardziej szansa, bo będziemy wiedzieli, jaka część naszego organizmu jest zagrożona i jak ją ochronić w przyszłości. To że mamy jakąś mutację genu nie oznacza od razu, iż zachorujemy. Taka informacja natomiast pozwoli zmienić nasz styl życia, poważniej podejść do badań profilaktycznych i kontrolować, czy konkretny gen nie uległ ekspresji, więc nie zaczął być aktywny.