Czym są pneumokoki? Na czym polega problem ze szczepieniami przeciw pneumokokom?

  • Posted on: 16 November 2018
  • By: addmean
Ostatnio wiele mówi się o konieczności szczepień dzieci przeciw pneumokokom. Wielu rodziców zabiera głos w tej sprawie, dzieląc się na tych, którzy nie szczepią dzieci oraz zwolenników szczepień. Na czym polega problem ze szczepieniami oraz czym są pneumokoki?

Szczepionka
Author: Andres Rueda
Source: http://www.flickr.com
Należy wiedzieć, iż zakażenie przez pneumokoki jest najniebezpieczniejsze dla dzieci do piątego roku życia. Bakterie te umiejscowione są z reguły w nosie jak też w gardle. Dużo dzieciaków jest nosicielami takich bakterii. Często takie zakażenia nie wywołują zagrażających życiu objawów. Natomiast w pewnych okolicznościach są one w stanie przejść barierę ochronną organizmu oraz dostają się do krwi. W tej sytuacji rozwinąć może się choroba pneumokokowa. Możliwa jest sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jak również zapalenie otrzewnej czy płuc.

Ogromnie niebezpieczne są powikłania po infekcji pneumokokami, takie jak niedosłuch albo padaczka. Jednak w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się zgonem dziecka. Jeśli wydarzy się wstrząs septyczny, to umieralność dochodzi do 50 procent. Dlatego tak dużo mówi się o konieczności szczepień przeciwko pneumokokom. szczepienie pneumokoki nie jest refundowane. Natomiast tutaj także do głosu dochodzą osoby przeciwne szczepieniom. Straszą oni przed nop, to znaczy niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Są to zaburzenia, które mogą wydarzyć się po szczepionce. Tego typu reakcji organizmu może być wiele, od klasycznych obrzęków czy czerwonych plam, po gorączkę, drgawki, a w zaawansowanych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny albo posocznica. Natomiast te najbardziej tragiczne w skutkach powikłania, zdarzają się znacznie rzadziej aniżeli ciężkie przypadki zachorowań z powodu pneumokoków.

Osoby przeciwne szczepieniom zwracają również duża uwagę na kampanie wytwórców szczepionek, które bazują na wywołaniu skrajnych emocji u opiekunów dzieci, mających zmusić rodziców do zaszczepienia swoich dzieci. Przynajmniej tak są one przez część osób odbierane. Wszystko też zależy od podejścia. Podstawowy fakt jest taki, że szczepionka na pneumokoki w naszym kraju nie jest obowiązkowa, dlatego to od opiekunów zależy czy zaszczepią swoje dziecko. Może właśnie z tego względu do głosu dochodzą te różne przemyślenia i wątpliwości. W momencie kiedy osobiście jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję, wtedy z reguły zaczynamy myśleć w kategoriach plusów oraz minusów. Nie tego takiego podejścia niestety uniknąć.