Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wegielmedyczny.pl/includes/menu.inc).

Czym jest borelioza oraz jak można się przed nią uchronić?

  • Posted on: 26 January 2020
  • By: addmean
Okres letni to nie tylko czas beztroskiej zabawy na łonie natury czy też przyjemnie ciągnących się spacerów w przepięknych polskich lasach. W okresie letnim jesteśmy niestety w znacznie większym stopniu podatni na ukąszenia kleszczy. Jak może skończyć się kontakt z tym pasożytem a także w jak skutecznie bronić się przed tym szkodnikiem - o tym opowiemy w tym artykule.

badanie kleszcza
Jednym z największych zagrożeń jakie są w stanie nieść ze sobą ataki kleszczy jest borelioza - zakaźna choroba wywoływana przez bakterie Borrelia, przenoszone przede wszystkim przez kleszcze (borelioza leczenie kraków) z rodzaju Ixodes. Objawy boreliozy przypominają wiele innych chorób, co jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż wiele osób lekceważy wczesne oznaki tej przypadłości. Natomiast borelioza może zaatakować niemal wszystkie narządy naszego organizmu - mózg, układ nerwowy, mięśnie czy też stawy a nawet serce. Warto zatem mieć na uwadze to czy na naszym ciele nie ma żadnych niechcianych pasażerów “na gapę”. Dobrze jest przeprowadzić właściwe badanie kleszcza jeżeli znajdziemy pasożyta np. po spacerze w parku. Gdy chcemy być pewni, iż nie zostaliśmy właśnie zarażeni boreliozą, to powinniśmy przeprowadzić wspomniane badanie w konkretnych ośrodkach. Jeżeli mowa o temacie jakim jest borelioza testy, możemy wykonać w jakimkolwiek Punkcie Pobrań. Trzeba mieć na uwadze, że wczesne działanie na które się zdecydujemy jest w stanie uratować nasze zdrowie a wielu przypadkach również i życie. Wygląda to tak, ponieważ właściwie wcześnie wykonana diagnostyka daje sporą szansę na wyleczenie a tym samym uniknięcie powikłań oraz dalszych kłopotów wynikających z boreliozy.

Aby uniknąć wszystkich nieprzyjemności do jakich jest w stanie prowadzić na pozór niegroźne ukąszenie kleszcza należy pamiętać o paru zasadach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwe nakrycie ciała, kiedy wychodzimy na spacer np. do lasu. Gdy zadbany o długi rękaw bluzy i spodnie i nakrycie głowy, kleszczowi będzie ciężej dostać się na powierzchnię skóry. Gdy już znajdziemy ”pasażera na gapę na własnym ciele, trzeba go we właściwy sposób usunąć oraz zdezynfekować powierzchnię skóry. Uwaga, należy to zrobić umiejętnie! I najważniejsze, warto poddać kleszcza badaniu, w ten sposób będziemy mieć pewność czy kleszcz, jaki nas ukąsił przenosił niebezpieczne dla naszego organizmu bakterie Borellia.

Czyżby któryś komentarz z serwisu (https://ginekolog-tuchola.pl/) Cię zainspirował? Masz ochotę na to zareagować? Zachęcamy Cię do tego z zaangażowaniem. Oczekujemy na Ciebie!

Warto pamiętać o tych zasadach a zniwelujemy ryzyko zarażenia się boreliozą.