Co to jest laboratorium oraz jakiego rodzaju sprzęty w nim powinny się znaleźć? jakich rzeczy nie powinno tam zabraknąć?

  • Posted on: 16 November 2018
  • By: addmean
Laboratorium jest miejscem, gdzie prowadzi się różnego rodzaju badania naukowe albo otrzymuje się wynik badań lekarskich. Aby pełniło swoje zadanie ważny jest specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co w związku z tym znajduje się w takim miejscu?

Sprzęt do laboratorium
Author: Tekniska museet
Source: http://www.flickr.com
Ilość rzeczy, które się tam znajdują jest bardzo duża więc na pewno nie sposób podać tu wszystkie. Jak dodamy do tego jeszcze różnego rodzaju odczynniki albo substancje jak i meble, które muszą to wszystko zmieścić, to powstaje nam całkiem duży zbiór. Z pewnością również każde laboratorium wygląda trochę inaczej, zależnie od tego, do czego jest używane. Do podstawowych narzędzi zalicza się ampuła laboratoryjna, czyli całkiem szczelne naczynko, w którym przechowuje się substancje chemiczne, których nie powinno się trzymać w normalnych pojemnikach.

Do odmierzania substancji ciekłych może służyć menzurka, jaka jest zapewne dużej ilości osób znana chociażby z chemicznych eksperymentów na lekcjach. Pipeta to następna znana rzecz, to po prostu szklana rurka, jaką przenosić można różne ciecze. Dostępne są również pipety automatyczne, jakie w precyzyjny sposób odmierzają różnego rodzaju substancje. Do tych bardziej złożonych urządzeń przydatne są też jednorazowe końcówki do pipet. Do dokładnego dodawania cieczy stosowany jest też wkraplacz, którym można z dużą precyzją oraz powoli dodawać potrzebne substancje.

Probówka jest jednym z małych naczyń, jakich w laboratorium (tu) powinno być pod dostatkiem. Ze względu na jej kształt, jaki uniemożliwia postawienie na blacie, przydatny jest również statyw na probówki. Z bardziej skomplikowanych oraz mało znanych rzeczy należy wymienić eksykator. To takie naczynko przypominające kształtem garnek. Jego ścianki zrobione są z grubszego szkła i jest zamykane szczelną pokrywką. W takim miejscu można trzymać próbki, które są wrażliwe na wilgoć.

To jedynie część laboratoryjnych naczyń stosowanych na co dzień. Trudno jest tak za jednym razem powiedzieć o wszystkich używanych rzeczach jak różnego rodzaju rozdzielacze, parowniczki albo podgrzewacze. Z pewnością laboratorium jest miejscem fascynującym, jakie jest złożone z ogromnej ilości rzeczy.