Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wegielmedyczny.pl/includes/menu.inc).

Co to jest laboratorium oraz jakiego rodzaju sprzęty w nim powinny się znaleźć? jakich rzeczy nie powinno tam zabraknąć?

  • Posted on: 11 October 2020
  • By: addmean
Laboratorium jest miejscem, gdzie prowadzi się różnego rodzaju badania naukowe albo otrzymuje się wynik badań lekarskich. Aby pełniło swoje zadanie ważny jest specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co w związku z tym znajduje się w takim miejscu?

Sprzęt do laboratorium
Author: Tekniska museet
Source: http://www.flickr.com
Ilość rzeczy, które się tam znajdują jest bardzo duża więc na pewno nie sposób podać tu wszystkie. Jak dodamy do tego jeszcze różnego rodzaju odczynniki albo substancje jak i meble, które muszą to wszystko zmieścić, to powstaje nam całkiem duży zbiór. Z pewnością również każde laboratorium wygląda trochę inaczej, zależnie od tego, do czego jest używane. Do podstawowych narzędzi zalicza się ampuła laboratoryjna, czyli całkiem szczelne naczynko, w którym przechowuje się substancje chemiczne, których nie powinno się trzymać w normalnych pojemnikach.

Do odmierzania substancji ciekłych może służyć menzurka, jaka jest zapewne dużej ilości osób znana chociażby z chemicznych eksperymentów na lekcjach. Pipeta to następna znana rzecz, to po prostu szklana rurka, jaką przenosić można różne ciecze. Dostępne są również pipety automatyczne, jakie w precyzyjny sposób odmierzają różnego rodzaju substancje. Do tych bardziej złożonych urządzeń przydatne są też jednorazowe końcówki do pipet. Do dokładnego dodawania cieczy stosowany jest też wkraplacz, którym można z dużą precyzją oraz powoli dodawać potrzebne substancje.

Probówka jest jednym z małych naczyń, jakich w laboratorium powinno być pod dostatkiem. Ze względu na jej kształt, jaki uniemożliwia postawienie na blacie, przydatny jest również statyw na probówki.

Jeśli czytasz ten artykuł, znaczy to, że zainteresowało Cię omawiane zagadnienie. Jeżeli tak, to podobne serwisy mają nie mniej świeże dane.

Z bardziej skomplikowanych oraz mało znanych rzeczy należy wymienić eksykator. To takie naczynko przypominające kształtem garnek. Jego ścianki zrobione są z grubszego szkła i jest zamykane szczelną pokrywką. W takim miejscu można trzymać próbki, które są wrażliwe na wilgoć.

To jedynie część laboratoryjnych naczyń stosowanych na co dzień. Trudno jest tak za jednym razem powiedzieć o wszystkich używanych rzeczach jak różnego rodzaju rozdzielacze, parowniczki albo podgrzewacze. Z pewnością laboratorium jest miejscem fascynującym, jakie jest złożone z ogromnej ilości rzeczy.